Termín vydání? Říjen 2021!

Tajené - a odkládané - datum

Když jsme v současném týmu převzali práce na JaD, ohledně termínů jsme se domluvili na dvou věcech. Zaprvé jsme si dali jasný deadline, a zadruhé jsme si slíbili, že o něm nikomu neřekneme, dokud nebude skutečně hotovo. Obě věci spolu souvisí. Termín byl důležitý, abychom si mohli určit realistický rozsah hry, sledovat postup a aby nás něco skutečně tlačilo do práce. Utajení termínu bylo důležité, protože termín musí být možné (odůvodněně) posunout bez toho, aby to všechny okolo zklamalo. A i když jsme poslední dobou už naznačovali, že se vydání blíží, datum jsme skutečně udrželi v tajnosti. Což bylo dobře.

Prapůvodní termín dokončení měl být konec minulého roku. Věci šly relativně dobře, ale pak jsme se rozhodli vydat celou hru pouze v jedné knížce. Aby to bylo možné, musely přibýt kapitoly pro Průvodce hrou, stejně jako výčty monster a nemalé množství dalších návodných textů napříč knihou. To bylo značné množství práce, která si samozřejmě vyžádala nemálo času navíc. Novým termínem vydání pak měl být letošní červencový GameCon. Doufali jsme, že se tam budeme moct všichni sejít mezi sebou i s vámi fanoušky, udělat křest, besedu, oslavu atp. Ještě pár týdnů zpátky jsme si říkali, že to skutečně zkusíme a že to bude stát za to.

A pak nám došlo, že to za to nestojí. Česká RPG scéna pamatuje příliš mnoho uspěchaných projektů, které skončily "placenou betaverzí" - knížkami s mizenrou korekcí a hromadami překlepů, nezahlazenými texty, bez rejstříků, s triviálními grafickými nedostatky a/nebo samotná pravidla s desítkami stran errat, která následovalo vydání revidovaných verzí (které v podstatě znehodnotily ty původní, zákazníky koupené). Kdyby měly JaD dopadnout stejně, tak by nás to hrozně mrzelo - a hlavně by nám to přišlo hrozně nefér vůči komukoliv, kdo si je koupí. A tak jsme se rozhodli, že si dáme dalšího čtvrt roku navíc - vše dokončíme v klidu, bez stresu a s rezervou, ale hlavně pořádně a "na první dobrou". A možná, možná přitom ještě vytvoříme něco menšího navíc. Samozřejmě nám je jasné, že nějaký šotek zařádí a někde nějaká chyba proklouzne - tomu se nejspíš nedá vyhnout. Ale chceme, aby to byly skutečně jen detaily.

Termínem vydání Jeskyní a draků je říjen 2021.

Konkrétní den teď neřešíme a doplníme ho až na konci léta (podle toho, jak se nasmlouvá tiskárna a další technické a logistické detaily).

Samozřejmě, i když vydání na GameCon nestíháme, pořád tam mnoho z nás bude a pokud chcete, můžete nás tam najít a potkat - moc rádi vás uvidíme! (Najdete nás např. na přednášce o novinkách na české RPG scéně.)

Předprodej Jeskyní a draků se právě teď připravuje a novinky k němu určitě oznámíme už velmi brzy.

Aby bylo jasno - termínem vydání myslíme termín vydání fyzické knihy. PDF a další elektronické verze budou také, jak jsme už slíbili dříve, ale zatím není jasné, zda je vydáme současně s knihou, o něco dříve nebo o něco později. Pokud by to bylo později, tak na ně ale určitě nebudete čekat nijak extra dlouho. (A ano, půjde o plnohodnotná vydání, žádné zkrácené záležitosti).

Drobný dodatek

I když už je vše vyřešené a v konečné fázi přípravy, ne vše je k dnešnímu datu formálně uzavřené a podepsané. Existuje tedy nějaká naprosto mininální šance, že se věci mohou vykolejit. Nečekáme to a máme za to, že se tak už nestane a že všechna rizika byla bezpečně zažehnána, ale navzdory našemu opojení optimismem je fér to zmínit. Pokud by se něco hrozně zbořilo, tak bychom vám dali obratem vědět.