Co jsou Hry na hrdiny?

Hry na hrdiny, někdy také zvané Hry na hraní rolí nebo anglicky Roleplaying games, jsou hry kombinující vyprávění příběhů, deskové hry a společenskou zábavu. Jejich hraní se podobá čtení knihy nebo sledování filmu, ale s tím rozdílem, že to jsou hráči, kdo rozhoduje o tom, co postavy v kteroukoliv chvíli udělají, co řeknou, nebo jak se rozhodnou.

Hru na hrdiny můžete vidět na mnoha místech, živé hraní např. zde, online hraní pak tady, fanouškovsky filmové zpracování zde.

Určitě stojí za to zmínit, že Hry na hrdiny jsou nejen zábavné, ale také rozvíjejí fantazii, kreativní řešení, pomáhají udržovat společenské vstahy a mnoho dalšího. Viz např. zde.

Co když ještě nic podobného neznám?

Nemusíš mít strach - Jeskyně a draci jsou psané s velkým ohledem na začátečníky a obsahují všechny potřebné návody a rady. Ačkoliv je kniha samotná velmi rozsáhlá, tak do začátku hraní ti stačí přečíst jen její malou část.

Co jsou Jeskyně a draci?

Jeskyně a draci jsou česká verze světově nejrozšířenější a nejoblíbenější Hry na hrdiny vůbec. Přinesou nejen celá základní pravidla, ale i mnohá rozšíření, která jsou založena na mnohaletých zkušenostech a zájmu herní komunity jak u nás, tak v zahraničí.

Žánrově jsou Jeskyně a draci hrdinskou fantasy. V tomto rámci nabízí ohromně širokou paletu herních stylizací, od epických her podobných Pánovi prstenů přes intrikářské a historizující příběhy podobné Hře o trůny až po drsné Conanovsky laděné příběhy meče a magie.

Pokud se ti líbí knížky o hrdinných válečnících, mocných čarodějích nebo protřelých tulácích, JaD jsou hra pro tebe.

Jsou Jeskyně a Draci DnD 5e?

Jeskyně a draci mají stejný základ (odpovídající Základním pravidlům nebo Začátečnické krabici, plus všechna většina povolání, kouzel, mnoho kouzelných předmětů atd.) K němu přidávají další materiál a rozšíření (vlastní Obory povolání, část kouzel a odbordností, pravidla pro cestování a bitvy atd.).

Nebo řečeno jinak: ano, jsou, ale není to prostý překlad.

Co JaD přinesou hráčům DnD 5e?

Česká pravidla v kvalitním knižním vydání. Pokud už DnD 5e hraješ, pak se na JaD můžeš dívat i jako na rozšiřující příručku, která ti přinese 31 nových Oborů k již existujícím Povoláním, 1 nové Povolání se 3 Obory a 1 staronové Povolání se 4 Obory, pár nových Odborností a Kouzel, rozšířující možnosti jako jsou Skupinová zázemí pojící celou družinu, pravidla pro tvorbu a přínosy Sídel (hradů, magických věží), prvidla pro cestování, rozšiřující pravidla pro souboje nebo pro hraní bitev atp.

Na kompletní rozdíly a přehled přidaných možnstí se můžeš podívat ve 2. díle série rozhovorů o JaD.

Co JaD přinesou fanouškům Dračího doupěte 1.6?

Moderní pokračování jejich oblíbené a bohužel již nevydávané hry! Dračí doupě původně vzniklo jako trochu přepracovaná kopie tehdejší 2. edice Dungeons & Dragons. Ačkoliv se později vyvíjelo vlastním způsobem, v principu se od DnD nikdy příliš nevzdálilo. Jeskyně a draci přináší 5. edici, která propojuje herní styly všech předchozích edic - tedy i samotného Dračího doupěte. 5. edice je přitom postavena na mnohem modernějších herních pravidlech, která jsou jednodušší a "lehčí", ale přitom přináší více herních možností.

Jeskyně a draci nejsou jen moderní pravidla pro stejný žánr a herní styl - obsahují obdoby všech deseti povolání z DrD 1.6 (ano, včetně sicca, theurga, pyrofora, chodce atd.)

Moment, není DnD hrozně epické? - pouze na velmi vysokých úrovních - stejně, jako samotné Dračí doupě. Prvních čtyři až pět úrovní je v DnD velmi "přízemních", dalších zhruba pět až deset je spíše "hrdinských". Podobně, jako v Dračím doupěti hraní podle Začátečníků, Pokročilých nebo Expertů.

Není k20 hrozně náhodná? - "náhodnost" je daná nejen kostkou, ale i rozsahem čísel. k20 proti 10, 15 a 20 není o nic náhodnější než k6+ proti 4, 5 a 10.

Kdy Jeskyně a draci vyjdou, v jaké podobě, kde a za kolik?

Kdy: letos (2021) v říjnu. Kniha už je napsaná, zbývá už jen dořešit grafiku, sazbu a poslední korekce a poslat ji do tisku.

V jaké podobě: Jeskyně a draci budou mít právě jednu knihu, která shrne všechna pravidla a možnosti pro Hráče i pro Průvodce hrou. Kniha vyjde v tvrdé vazbě. Kromě toho vyjde i oficiální PDF Jeskyní a draků.

Kde: JaD budou určitě k sehnání na Fantasy obchodu, stejně jako v mnoha specializovaných i velkých knihkupectvích popř. v hračkářstvích. PDF bude ke stažení z Fantasy obchodu.

Za kolik: Konkrétní nacenění ještě není hotové, cena se nejspíše bude pohybovat do 1000 korun (tzn. bude levnější, než základní příručky DnD, popř. podobně drahá, jako byly všechny příručky DrD). PDF bude k dispozici buď za pevnou, nebo za dobrovolnou-doporučenou cenu (a logicky bude levnější, než pevná kniha).

Kdo za Jeskyněmi a draky stojí?

Vydavatelem Jeskyně a draků je nakladatelství Mytago zosobněné ve Skavenovi.

Autory JaD jsou jsou dlouhodobí hráči a fanoušci DnD a mnoha dalších RPG her, kteří pochází z komunity Kostky (www.d20.cz). V komunitě jsou známí jako sirien, Log, ShadoWWW, Aegnor, Elfaxik, Gurney, Chyba, Maelik, Tarfill, Xyel a menším dílem mnozí další (velkým přínosem jsou zejména Pan Bača a Shari)